top of page
turta-kurta-web-grafikler 01.png
Turta Kurta logo_sarı.png

Başka Türlü Bir Aşk & Sonsuzluk Masalı

Turta Kurta_kitap.png

Nebula Kitap

palomayayinevi.com

tk-fon06.png

TURTA KURTA

Başka Türlü Bir Aşk & Sonsuzluk Masalı

Onun ki nesli bir vardı bir yoktu ve bir benzerinin daha doğmasından hep korkulurdu. Bir gün bir vakit bir kelebeğin kanat esintisiyle bir ağaçtan bir ceviz yuvarlandı güzel kurtçuk Evyo’ya doğru. Kurtçuklar âleminin yasak meyvesiydi bu. Cevize kanan Evyo’nun karnında bir süre sonra bir hilkat garibesi belirdi ve işte böyle başladı hikâyesi Evyo oğlu Kocakafa’nın.

Elleri katır tırnağı, ayakları keçi toynağı, göğsünde top gibi bir çift göğüs, arkasından sarkan öküzün kuyruğu. Bazen işte böyle garipti Kocakafa. Her şeye dönüşebiliyordu. Aslında bu olan hiçliğin en âlâsı, kendini bulmaya adanan yolların en uzun mesafelisi miydi? Kim bilir? Büyüdükçe boşluğu derinleşiyordu kahramanımızın. Kendini aramak, ona düşman olmuşlardan kaçmak ve de bir umut, aşkı Dilbaz’a kavuşmak için bir gün macera dolu bir yolculuğa çıkmak zorunda kaldı. Bambaşka âlemlerin, yoldaşlıkların, sahnelerin, dönemeçlerin içinden geçecekti Kocakafa.

Veli Kahraman dili, kurgusu, zekâsı ve çizimleri ile Anadolu masalcılığının bayrağını daha ilerilere taşıyor. Bu kitap kendi alanında bir devrim niteliğinde. İyi bakın ceplerinize, Dilbaz gizlice küçük bir altın bırakmış olabilir. Buyurun Turta Kurta gemisine.

IMG_4050 copy.JPG
Screen Shot 2022-03-26 at 15.26_edited.jpg

Veli Kahraman

1967 yılında Ankara’da doğdu. Bir süre ODTÜ İstatistik Bölümü’nde eğitim gördükten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü / Tiyatro Dekor ve Kostüm Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.  Aynı bölümden yüksek lisans derecesi aldı. 

Kısa metraj belgesel film çalışmalarının yanı sıra senaristliğini, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Ana Dilim Nerede” adında uzun metraj bir sinema filmi bulunmaktadır.

MSGSÜ Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü’nde Öğretim Görevlisi,

İllüstrasyon ve grafik tasarım çalışmalarının yanı sıra, tiyatro alanında Sahne ve Kostüm Tasarımcısı, sinema TV alanında Sanat Yönetmeni ve Yapım Tasarımcısı’dır.

“Turta Kurta” edebiyat alanında yayınlanmış ilk eseridir.

bottom of page